В период от 3 месеца (от 1.08.2018), тече процес на технологична имплементация на новия сайт. Старата версия е достъпна на адрес: old.vfu.bg
+359 52 355 106

500-грамови мостове от спагети носят 13-килограмови тежести

17 Ноември 2019


Мостове, направени от 500 г спагети, носят тежест от над 13 килограма, а със спагетен сферичен купол може да се проектира обсерватория, купол на църква, модерен природо-научен музей или дори стадион. Това показаха вчера 6-те студентски и 13-те ученически отбора, които участваха в Международното състезание за креативни умения „Varna Spaghetti Engineering“. Събитието се провежда за седма поредна година във Варненския свободен университет по инициатива на катедрата "Строителство на сгради и съоръжения". Екипът на състезанието, с ръководител доц. д-р Милена Кичекова, е носител на престижната награда „Варна“ за 2019 г.

Тази година учениците избраха да правят куполи от спагети, а студентите - мостове. Всеки от отборите разполагаше с по два пакета спагети, 10 пръчки силикон, транспортир, линия, макетен нож и три часа, за да създаде своя макет. Спагетеният гонг удари проф. д.ик.н. Анна Недялкова - председател на настоятелството на Варненския свободен университет. Тя пожела на участниците в състезанието да построят най-здравите и елегантни мостове между миналото и бъдещето, които да са връзката на знанието с професионалната им реализация.



Безспорен победител в строителството на куполи стана отбор "Утопия" от Професионална гимназия по строителство архитектура и геодезия "Арх. Камен Петков" от Пловдив, които със 191 спагети конструираха 3v сферичен купол, взаимстван от руските църкви. За да получи идеалната форма, отборът започна строителството на купола отгоре на долу, използвайки триизмерни петоъгълници и шестоъгълници от спагети.

Втори се класираха отбор "Диада" от Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия в гр. Шумен, а трети - отбор "Болонезе" от СГСАГ „Христо Ботев“. Те представиха проект от спагети на нов вид арт-галерия от класическа фермова конструкция с болтови разглобяеми връзки. Наградата на Камарата на строителите в България взе отбор "Алфа" от ПГСАГ – Бургас, за проекта за отворен купол на бъдеща обсерватория. Вторият отбор от Бургас - "Кольо Фичето", получи наградите на Ha-Be България за идеята за модерен природо-научен музей, в който с холограми ще се показват изчезнали животински видове. "Боляри" от Велико Търново ще почиват уикенд в първия български морски курорт "Св. Св. Константин и Елена", след като получиха наградата си от изпълнителния директор на холдинга. Наградата на Община Варна отиде при тима „Арт 2020“ от Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Васил Левски“ във Варна, взаимствали идеята за своя купол от катедралата „Санта Мария дел Фиоре“ във Флоренция.

При студентите на първо място се класира „Космос инженеринг“ - отбор на Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“  - Георги Димитров, Андреян Маслинков и Константина Спасова. Съоръжението им безпроблемно понесе тежест от 13 кг. Отборът стана и любимец на публиката, а наградата, осигурена от строителна компания „Полийорд“ връчи проф. д-р Петър Христов - ректор на ВСУ „Черноризец Храбър“.
Студентите от Харковския национален университет по градско стопанство „А. М. Бекетов“ взеха наградата на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране за Hi-Tech-мостът, символ на приятелството между Харковския и Варненския свободен университет. Камарата на строителите в България награди отбора „Младите инженери“. Мостът им също понесе натоварване от 13 кг. Община Варна отличи отборът „Древен и вечен“, чийто мост бе вдъхновен от майсторството на уста Кольо Фичето. Съоръжението рухна под тежест от 8 кг.

Наградени бяха и фотожурналистите, участвали в конкурса за най-атрактивна фотография през миналата година. Това са Петър Павлов от медийния център на ВСУ „Черноризец Храбър“, Пламен Гутинов от медийна група „Черно Море“ и алумни-студентът на Варненския свободен университет Христо Русев, чиято фотография наскоро вледе в 100-те най-добри снимки на CNN. Фотосите са включени в благотворителен календар за 2020 г., а средствата от продажбата му ще бъдат предназначени за стипендия за обучение в специалностите на катедра „Строителство на сгради и съоръжения” на учениците от отбора-победител в състезанието. Петър Павлов дари своята награда за инициативата.

Партньори са Община Варна, Камарата на строителите в България, Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране и много строителни компании от Варна и региона. Тази година събитието е подкрепено и от „Савимекс“ ООД, „Планекс Инвест“ ООД, „Хидрострой“ АД, „Ha-Be“, „Св. Св. Константин и Елена холдинг“ АД, „Полийорд“ и др.

Снимки: Петър Павлов за ВСУ "Черноризец Храбър"
Още фотографии може да намерите на: https://www.facebook.com/VarnaFreeUniversity