В период от 3 месеца (от 1.08.2018), тече процес на технологична имплементация на новия сайт. Старата версия е достъпна на адрес: old.vfu.bg
+359 52 355 106

75 доклада бяха изнесени по време на Международната научна конференция по архитектура и строителство "ArCivE"

01 Юни 2021



Десетата Международната научна конференция по архитектура и строителство "ArCivE", организирана от Архитектурния факултет на ВСУ „Черноризец Храбър“, се проведе през уикенда във виртуалните аудитории на университета. "ArCivE"  е една от най-големите научни конференции в областта на строителството в България, която се провежда на всеки две години. Събитието е юбилейно и съвпада с честването на 25-годишнината на катедра „Строителство на сгради и съоръжения“ на Архитектурния факултет и 30-годишнината на Варненския свободен университет.

Конференцията събра експерти от строителния бранш, проектанти, научни работници, преподаватели и студенти от България, Русия, Украйна, Сърбия, Италия и Германия. В нея взеха участие 25 научни специалисти и преподаватели, 40 докторанти и 6 студента. Тя даде възможност да се сподели опит, да се осъществят бизнес контакти, както и да се обсъдят предизвикателствата пред строителния сектор. 

Представени бяха 75 доклада в няколко основни направления:
  • Съвременни тенденции в развитието на архитектурните типологии;
  • Устойчиво развитие на средата и обществото;
  • Опазване на културно-историческото наследство;
  • Дигитални технологии в архитектурата и дизайна;
  • Строителни конструкции и строителни технологии;
  • Строителни материали и технологии;
  • Техника на безопасността.
Пленарните доклади бяха изнесени от акад. Ячко Иванов - председател на Научно-техническия съюз по строителство в България, както и чл.кор.арх. Атанас Ковачев – ръководител на Катедра „Архитектура и урбанистика“ към Архитектурния факултет на ВСУ „Черноризец Храбър“. Представени бяха най-актуалните моменти по отношение на т.нар. „Зелена сделка“ и устойчивото развитие на урбанизираните територии.
Присъдени бяха 4 награди за най-добър доклад на млади специалисти. Две от наградите бяха са за докторанти от България, а другите две – на студенти от Сърбия и Русия.

Въведени бяха строги изисквания към структурата и съдържанието на докладите, рецензиране от типа „double blind peer-review”, както и прецизни и задълбочени проверки за плагиатство. Една от основните цели на ръководството на Архитектурния факултет е конференцията да покрие изискванията и в бъдеще да бъде регистрирана в Web of Science. По този начин тя ще се превърне в единствената в България конференция в областта на архитектурата и строителството, статиите от която да са индексирани в световните бази данни за научна продукция.