В период от 3 месеца (от 1.08.2018), тече процес на технологична имплементация на новия сайт. Старата версия е достъпна на адрес: old.vfu.bg
+359 52 355 106

​Вестник "Аз-Буки": Традиции в ритъм и творчество

27 Април 2023


Академичният танцов театър при Варненски свободен университет „Черноризец храбър“ отбелязва 25-годишнината си с концерт-спектакъл на 9 май

Стела Маринова

С концерт-спектакъл „Традиции в ритъм и творчество“ ще бъде отбелязана 25-годишнината от създаването на Академичен танцов театър при Варненски свободен университет „Черноризец храбър“. Той ще се проведе на 9 май в Двореца на културата и спорта във Варна от 19:00 часа. 
Вестник „Аз-буки“ е медиен партньор на събитието.

„За нас това, от една страна, е празник, защото винаги сме се радвали на изключителни постижения и красота, която Академичният танцов театър създава около нас. От друга, е момент за равносметка, защото се опитваме да представим пред обществеността художествено-творческите постижения на една структура, създадена с много любов, и развивана с много професионализъм“, споделя пред „Аз-буки“ председателят на Настоятелството на ВСУ „Черноризец Храбър“ проф. д.ик.н. Анна Недялкова. 

В празничната програма, освен студенти от специалност „Хореография“, ще се включат дългогодишни партньори на танцовия театър. Това са: Националният фолклорен ансамбъл „Филип Кутев, Професионален фолклорен ансамбъл „Странджа“, специално участие ще има и Гласът на България Петя Панева, която от малка е част от големите спектакли на Академичния танцов театър. Част от концерт-спектакъла ще бъдат и детски фолклорни ансамбли в България, чиито възпитаници са студенти на ВСУ „Черноризец Храбър“. Своите умения ще покажат децата от ДФТА „Калинка Вълчева“ от град Тервел, ансамбъл „Балканска младост“ от Етрополе, Ансамбъл и клуб за народни танци „Българин“, Клуб за народни танци „Моряците“, Клуб за народни танци „Фолклорно веселие“. Участие ще вземат и ученици от Средното училище за хуманитарни науки и изкуства „Константин Преславски“ във Варна. „100% от учителския му състав е на завършили университета студенти. Те са наша изключителна гордост. Осен, че има 90% реализация по специалността на завършилите, половината от тях работят като ръководители и помощник-ръководители или хореографи на ансамбли, танцови състави, на клубове за народни танци, а останалите намират реализация и като учители по български танци в средното образование“, казва доц. д-р Ивайло Иванов, ръководител "Художествено-творческа дейност". 

Обучението в специалност „Българска народна хореография“ започва през 1995 г., а три години по-късно е създаден и фолклорен ансамбъл "Академика", който изпълнява функцията на учебен състав и реализира богата концертна дейност. През май 2008 г. е трансформиран в Академичен танцов театър „Черноризец Храбър“. „Защо танцов театър? Защото танцът е вид театрално изкуство и ние подготвяме артисти, които реализират творческите си проекти в Академичния танцов театър“, обяснява доц. Иванов. Тази година в състава на Академичния танцов театър са включени 24 студенти от I до IV курс редовно обучение в специалност „Хореография“, като по този начин има приемственост и репертоарът се унаследява. Те получават стипендии от Настоятелството на ВСУ „Черноризец Храбър“. 

Академичният танцов театър създава празничното настроение на всяко събитие в университета и града. Той участва в множество международни и национални конкурси, от които печели грамоти, отличия и награди. Съюзът на музикалните и танцови дейци в България присъжда "Кристална лира" за върхови постижения в танцовото изкуство за първия в страната музикално-танцов драматичен спектакъл „Де гиди, вино червено“, който е с хореография на проф. Петър Ангелов и музика акад. Николай Кауфман.

Проф. Недялкова допълва, че обучението по танцово и музикално изкуство е на всички нива – бакалаври, магистри, професионално обучение и докторска програма, и това дава устойчивост на идеята и добра перспектива. Тя посочва, че над 400 възпитаници са се обучавали в професионалното направление, които са имали възможност да общуват с духовните спътници на университета и първи преподаватели по изкуства, сред които са значими личности като проф. Петър Ангелов, проф. Милко Коларов, проф. Владо Иванов, Гена Димитрова, художници като Стоимен Стоименов, Милко Божков. Избралите други специалности във Варненския свободен университет пък могат изберат „Хореографията“ като избираема дисциплината или като дейност, заместваща спорта в обучението им. „Това е ролята на специалността за изграждане и съхраняване на ценностите в студенти от всички специалности“, казва още председателят на настоятелството. По думите на доц. Иванов професионалното направление е живо благодарение на творческата лаборатория Академичен танцов театър, където студентите изграждат общност и запазват професионални контакти и добри приятелства цял живот.