В период от 3 месеца (от 1.08.2018), тече процес на технологична имплементация на новия сайт. Старата версия е достъпна на адрес: old.vfu.bg
+359 52 355 106

ВСУ "Черноризец Храбър" е член на националната мрежа за решения за устойчиво развитие SDSN Bulgaria към ООН

07 Юни 2023



ВСУ "Черноризец Храбър" стана член на националната мрежа за решения за устойчиво развитие SDSN Bulgaria, част от глобалната SDSN мрежа, създадена от ООН за насърчаване на изпълнението на Целите за устойчиво развитие на световната организация. На официалното откриване на Националната мрежа за страната ни, което се проведе в УНСС, присъства проф. д-р Галина Шамонина - главен секретар на Варненския свободен университет. В събитието участваха президентът на България за 2012-2017 г. Росен Плевнелиев, ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров, вицепрезидентът и ръководител на парижкия офис на SDSN Гийом Лафортюн и съпредседател на SDSN Europe, SDSN Greece проф. Фийби Кундури. Събитието бе уважено и от представители на Министерството на иновациите и растежа, Националния статистически институт, Сметната палата, Висшето училище по застраховане и финанси, Националния младежки форум и Студентския съвет на УНСС.

На откриващото събитие бяха представени членовете на Мрежата от Варненския свободен университет „Черноризец Храбър", Стопанската академия „Д. А. Ценов“ - Свищов и Тракийския университет – Стара Загора.

Проф. Галина Шамонина благодари за поканата за присъединяване в новата университетска мрежа SDSN Bulgaria. ВСУ "Черноризец Храбър" разполага с богат опит и капацитет в международното сътрудничество.
Университетът ни е първият в България, сертифициран по международния стандарт ISO 14001:2015 за управление на околната среда. Отношението към околната среда е водещ приоритет и отговорност, като се променя едновременно както средата, така и отношението, отговарящи на най-високите стандарти за устойчивост, основани на научни, образователни, икономически, екологични и социални критерии. Активната дейност за опазването на околната среда надхвърля нормативните изисквания и показва отговорността на университетската общност към природата и обществото. Ръководството на университета, студентите, преподавателите и администрацията са единни в усилията си за промяна на нагласите, свързани с опазването на околната среда. ВСУ “Черноризец Храбър” е лидер в образованието по кръгова икономика. В академичния профил на университета се реализира пълен цикъл образователни продукти по проблематиката – от курсове за допълнителна квалификация, през устойчиво развиваща се магистърска програма, която бе първа в Европа, така и надграждането й в образователна и научна степен „доктор“. Темите, свързани с промените в климата и зеления преход, са застъпени в бакалавърските и магистърските програми по “Икономика”, “Публична администрация и мениджмънт”, “Бизнес администрация и мениджмънт”, “Архитектура” и др.



 
 „SDSN Bulgaria е реална мрежа с партньори в цял свят, които се фокусират върху постигането на Целите за устойчиво развитие на ООН. Хората не си дават сметка колко е важно и какво точно изисква изпълнението на тези Цели, затова нашата задача е да ги трансформираме в планове, мониторинг, стратегии, обучение, така че всеки да разбере какво означават те за неговия регион, град, университет, коментира проф. Димитров по време на откриващото събитие.

„Присъединяването на България към Целите на устойчивото развитие на ООН стана част от моята мисия и мотивация, защото тези Цели обединяват хората в глобален план за постигане на едно хуманитарно общество“, посочи в своето изказване президентът Росен Плевнелиев.



SDSN България има за цел да създаде и развие водеща платформа за Целите за устойчиво развитие в България за университети, изследователски институти, компании, правителствени и местни общински органи, както и организации на гражданското общество, като дава възможност на всички членове и партньори да действат за устойчиво бъдеще и да оказват влияние върху обществото като цяло. Мисията на мрежата е да насърчава реализирането на ЦУР платформата на национално и местно ниво.

През септември 2015 г. на Общото събрание на ООН държавите по света подписаха Програмата до 2030 г. за устойчиво развитие и нейните 17 цели за устойчиво развитие (ЦУР). Световните лидери поеха ангажимент за премахване на бедността, опазване на планетата и гарантиране, че всички хора се радват на мир и просперитет. Програмата до 2030 г. и Парижкото споразумение относно изменението на климата представляват пътната карта към един по-добър свят и глобалната рамка за международното сътрудничество в областта на устойчивото развитие и неговото икономическо, социално, екологично и управленско измерение.



Снимки: УНСС