Варненският свободен университет "Черноризец Храбър" стартира проекта "Рицари в киберпространството", по който ще бъдат обучени 180 студенти, преподаватели, психолози и учители от учебни заведения в община Варна, които работят в онлайн среда с деца и младежи. Проектът е подкрепен от Община Варна и Дирекция „Образование и младежки дейности“. Лектор е Симеон Нгуен - експерт по киберсигурност и penetration tester. Завършил е системно програмиране, има и бакалавърска степен по психология. В ИТ-сферата работи повече от 10 години и притежава различни сертификати за хакерство. Той е университетски преподавател е по етично хакерство.
Симеон Нгуен демонстрира на място някои от възможностите на най-новите хакерски джаджи, както и най-често срещаните киберзаплахи. Основните теми в обучението са свързани със значението на киберсигурността и защо е важна за хората и организациите, какви са процесите на изтичане и защита на информация, практическа защита на потребители - сигурност на пароли, социално инженерство, зловреден софтуер, физическа сигурност, други заплахи и добри практики, и най-важното - какво да правим ако вече сме били хакнати.
Проектът има за цел да подготви участниците да защитават онлайн пространството и да насочват младите хора към безопасни практики в интернет. Обучението не се ограничава само до технически умения, но и подчертава етичното поведение в дигиталния свят. Под ръководството на Симеон Нгуен и с подкрепата на местната общност, този проект създава възможности за развитие на знание и умения, необходими за справяне с предизвикателствата на киберсигурността в съвременния свят.
Обученията ще продължат до 26 октомври в Учебно-спортния комплекс на Варненския свободен университет.
Регистрация за участие в обучението може да направите тук ►