В период от 3 месеца (от 1.08.2018), тече процес на технологична имплементация на новия сайт. Старата версия е достъпна на адрес: old.vfu.bg
+359 52 355 106

Говорят успелите студенти! Арх. Лъчзар Костов: Любовта към културното наследство се възпитава

18 Юни 2021
Арх. Лъчезар Костов е роден през 1988 година в Плевен. На 18-годишна възраст става студент в специалност „Архитектура” във Варненски свободен университет "Черноризец Храбър". В момента е главен инспектор в Регионалния инспекторат по опазване на културното наследство към Министерството на културата. Преди няколко дни той се дипломира с отличие в магистърската програма „Опазване на културното наследство”, с проекта за социализация на раннохристиянската епископска базилика намираща се на улица „Хан Крум” в историческия център на Варна.




Чуйте какво сподели арх. Костов пред Радио Варна ►


Защо се насочихте към тази специалност и към тази професия?
Към архитектурата ме насочи баща ми. А за "Опазване на културното наследство" огромно влияние ми оказа доц. д-р арх. Жечка Илиева - преподавател във Варненския свободен университет. Знаете, че любовта към даден предмет идва от учителя. Тук е точно такъв случаят.

Умеем ли да ценим културното ни наследство?

Не мисля, че сме дорасли достатъчно за да можем да оценяваме богатото културно наследство, което имаме, категоричен беше младият архитект. Той обаче вижда значително по-добро отношение към паметниците на културата, отколкото преди 10 години.

„Любовта към културното наследство се възпитава. Тя е свързана и с икономическото положение и битовизмът на хората, защото колкото по-добре устроен е живота на човека, толкова повече време ще има той да опознае и оцени богатото ни културно наследство”, каза арх. Лъчезар Костов.

Според арх. Лъчезар Костов, в последните години градската среда във Варна се развива хаотично.

„Мисля че трябва да има малко по-общ план за развитие. Особено в централната част на града, която е толкова „сложна” в историческо и културно отношение. Необходима е цялостна визия за улиците и за сградите, а не всеки имот да се развива индивидуално. Затова се получава и този хаос”, коментира младият архитект.

„Градът има нужда да расте. Забелязва се повишаване на икономическия интерес към Варна. Населението също се увеличава. Не съм почитател на презастрояването. Според мен, градът трябва да се развива на широчина, а не на височина”, каза още той.