Аула Максима на Варненския свободен университет оживя и се превърна в сцена на вдъхновение, креативност и танцово майсторство. Годишният концерт на специалност „Хореография“ събра студенти, преподаватели и гости в две последователни вечери, в които бяха представени 22 оригинални студентски проекта. Танците обхванаха богато жанрово и тематично разнообразие – от етнографски, сюжетни, камерни и тематични. Публиката стана свидетел на творчески търсения, които се отличават с висока художествена стойност, дълбока емоционалност и сценична култура.
Представени бяха шест дивертисментни танца от студентите в първи курс. Камерните сюжетни танци – седем на брой – впечатлиха с ясно изградена драматургия и сценично внушение. Пет тематични проекта показаха оригинални идеи и модерна интерпретация на културни и социални теми. Като кулминация на двудневния концерт бяха четирите дипломни проекта – обмислени, стилни и професионално реализирани, носещи зрелостта на завършващите хореографи.
Сред най-впечатляващите танцови композиции се откроиха „Капанът“ и „Скалата на любовта“, които представиха завършени артистични визии и наситена емоционалност. Със своето настроение и етнографска достоверност блеснаха „Игри по Меденик“, „Закачки в шоплука“, „Ритми от Пирин“, „Добруджанци на мегдана“ и „Северняшко веселие“.
Специален акцент в двете вечери бяха изпълненията на Ансамбъла за съвременна хореография при Средно училище за хуманитарни науки и изкуства „Константин Преславски“ – Варна, с ръководител Павлета Христова, възпитаник на Варненския свободен университет. Танци като „Светът на роботите“, „Always remember us this way“, „Това, в което вярвам“ и „Отражение“ впечатлиха с модерна естетика и силна сценична енергия.
„И тази година студентите изненадаха публиката със своето оригинално творчество. Свидетели сме на проекти с висока стойност за танцовото изкуство, отличаващи се с избора на тема, ясно формулирана художествена идея и изпълнителска зрялост“, споделиха преподавателите от специалността доц. д-р Ивайло Иванов, проф. д-р Катя Кайрякова, проф. д-р Мария Кърджиева, ас. Дилян Галев, х. пр. Доротея Боева, х. пр. Павлета Христова и х. пр. Марио Егов.. Те подчертаха, че концертите вече се превръщат в традиция и всяка изминала година изискванията към студентите стават по-високи, но и самите те отговарят на това предизвикателство с все по-голям професионализъм.
Част от танците ще бъдат представени отново на 19 юни 2025 г. във Фестивалния и конгресен център – Варна, в рамките на концерт-спектакъл, посветен на 30-годишнината от създаването на специалност „Хореография“. Очаква се това събитие да бъде тържествена среща между поколения възпитаници, преподаватели и съмишленици – празник на традицията, таланта и обичта към танца.