В период от 3 месеца (от 1.08.2018), тече процес на технологична имплементация на новия сайт. Старата версия е достъпна на адрес: old.vfu.bg
+359 52 355 106

Д-р Любомир Кючуков: Понятието "мир" изчезна от международната лексика

21 Май 2021


Започна научният форум "Светът между войната и мира", организиран от Студентския съвет на Варненския свободен университет "Черноризец Храбър". Събитието е посветено на 30-годишнината от създаването на ВСУ "Черноризец Храбър" и 25-години Студентски съвет и се провежда с подкрепата на Община Варна.

Форумът откри Доротея Николаева - председател на Студентския съвет. Специални гости бяха Владимир Климанов - генерален консул на Руската федерация във Варна, Яни Янев - вицепрезидент на ВСУ "Черноризец Храбър", д-р Любомир Кючуков - директор на Института за икономика и международни отношения, проф. д-р Галина Шамонина - главен секретар на универсиета, много студенти, преподаватели и гости.

"В този момент разговорът за мира и войната е болезнено актуален за човечеството", каза при откриването Яни Янев - вицепрезидент на университета. Той поздрави студентите за организацията на форума и за отличния избор на тема - знак за духовна свобода. Генералният консул на Руската федерация във Варна Владимир Климанов представи ролята на историческата памет и влиянието, което тя оказва в развитието и просперитета на народите. Той посъветва младите хора да обмислят и анализират внимателно конкретните исторически факти. "Работете с хирургическа прецизност с тях", каза той.

С особен интерес от участниците в Студентския научен форум бе посрещнато изказването на д-р Любомир Кюбуков. В него той сподели, че за съжаление, войната се завръща като начин на мислене, като легитимна възможност за решаване на спорове. "Понятието "мир" изчезна от международната лексика. Днес всички говорим за опасността от война", сподели пред студентите анализаторът.

Форумът продължи с представяне на проф. д-р Дарина Григорова, посветена на студената гражданска война или студен идеологически мир в постсъветска Русия. Доц. Росица Петкова - Слипец - декан на Архитектурния факултет, разказа за материалите и технологиите, открити във време на война, които се прилагат в индустрията и бита и днес.

Петима студенти на Варненския свободен университет участват в модулите - Валентин Марков ще представи темата "Македонският въпрос в българската външна политика". Виктория Бойчева ще развие казуса "Главен заподозрян - Русия". Ванеса Росенова ще коментира има ли мир във войната. Студентите по архитектура Доротея Николаева и Цветан Митев ще представят пред участниците темите "Бункерите - средство за спасение и обитаване" и "Културно-историческото наследство на Св. София в Истанбул".

Утре форумът продължава с темата "Медийните интерпретации на международните процеси в 21 век", представена от Георги Марков. Доайенът в правните науки доц. д-р Масис Хаджолян ще представи историческите съвременни измерения, а проф. д.ик.н. Нина Дюлгерова ще коментира съвременните предизвикателства на студената война.

Студентският научен форум се организира за трета година. Той цели да се дискутират актуални проблеми и процеси в исторически и съвременен план от студенти и експерти.

На 4 юни Студентският съвет на Варненския свободен университет организира научна игра "Симулация на Организацията на обединените нации". В нея студентски отбори ще представляват страните-членки на ООН. Те ще защитават позицията на държавата, която представляват пред останалите "страни" и ще решават конфликти, възникнали от предварително зададена ситуация. Комисия от експерти ще оценява отборите, които ще участват в състезанието.