В период от 3 месеца (от 1.08.2018), тече процес на технологична имплементация на новия сайт. Старата версия е достъпна на адрес: old.vfu.bg
+359 52 355 106

Деканът на Архитектурния факултет пред в. "Строител": Посрещаме новите студенти с обновена лабораторна база

09 Септември 2022


Доц. Петкова, Архитектурният факултет на ВСУ „Черноризец Храбър” обединява специалности, свързани с архитектурата, строителството, дизайна и изкуствата. Как премина тази година кандидатстудентската кампания? Университетът имаше агресивна интернет програма в това отношение. И още?

Архитектурният факултет на Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“ е звеното, което обединява и поддържа обществено и социално значими специалности, свързани с творчество, креативно мислене, естетика и висока отговорност. Нашият факултет се утвърди като единственият образователен център извън столицата, който предлага високо качество на обучението в професионално направление 5.7 „Архитектура, строителство и геодезия“ във всички образователни степени – „бакалавър“, „магистър“ и „доктор“. 
Настоящата година се явява знаменателна, защото се отбелязват 20 години от стартирането на обучението в специалност „Архитектура“ и от началото  на обучението в специалност „Пожарна безопасност и защита на населението“ във Варненския свободен университет. Миналата година се чества и 25-та годишнина на специалност „Строителство на сгради и съоръжения“. Бих искала да подчертая, че ВСУ „Черноризец Храбър“ е единственият ВУЗ, който има положителна оценка на процедурата за откриване на специалност „Пожарна и аварийна безопасност“ от регулираната професия „Инженер в инвестиционното проектиране за част „Пожарна безопасност“. Това е и единствената по рода си специалност, която подготвя висши технически кадри с квалификация „инженер по пожарна безопасност“ за проектирането, изпълнението и експлоатацията на пожароизвестителни и пожарогасителни системи за сгради и съоръжения. През последните години се утвърди и една от относително новите специалности във факултета – „Интериорен дизайн“.
Да, кандидатстудентската кампания, която се провежда от университета използва различни елементи от интегрираните маркетингови комуникации, като  покрива всички информационни канали. Но тя  все още не е приключила. Продължаваме активно да работим в тази посока. Има интерес към всички  бакалавърски и магистърски специалности и съм убедена, че и през новата 2022/2023 учебна година в редиците на академичното ни семейство ще се присъединят много мотивирани и амбициозни млади хора. Университетът, а в частност и Архитектурният факултет, ще ги посрещне не само с подготвен преподавателски състав, но и с обновена и разширена лабораторна база.
Предвид характера на образователния ни продукт и специфичната група потребители за нас най-добрата реклама продължава да бъде успешната професионална реализация на нашите възпитаници и изключително доброто сътрудничество с браншовите организации – Камарата на строителите в България, Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране, Камарата на архитектите в България и Съюза на архитектите в България. Използвам случая да изкажа своята благодарност към всички тях! Благодаря и на вестник „Строител“, че винаги е медиен партньор и отразява професионално инициативите на Архитектурния факултет на нашия университет.

Активни сте и в проектната дейност по националните оперативни програми и други изследователски и образователни програми на Европейския съюз.

Да, Архитектурният факултет припозна проектната дейност като една много добра възможност за устойчиво развитие, която позволява да се създават нови партньорства, да се реализират иновативни идеи, да се привличат допълнителни средства за обучение и изследователска дейност. Понастоящем във факултета се изпълняват три много знакови проекта:
ВСУ „Черноризец Храбър“ е бенефициент по проекта „„Иновативен модел за модернизация на висшето образование чрез създаване на академична екосистема ВСУ „Черноризец Храбър“ - Технически университет – Варна – Пловдивски университет „Паисий Хилендарски““, финансиран по оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“. По него  са разработени две нови магистърски програми, съвместно с нашите партньори – ТУ-Варна и ПУ „Паисий Хилендарски“. „3D технологии в проектирането и производството“ е иновативна магистърска програма, подчинена изцяло на дигитализацията и използването на дигиталните технологии в инженерните направления. В нея са застъпени основните принципи на Industry 4.0 - изучаване и практическо приложение на 3D-технологиите, визуализацията на данни и процеси, виртуалната реалност и др. Особен акцент са 3D-технологиите и 3D-принтирането, при които информационните технологии се съвместяват с производството, т.е. може да се говори за цифрово производство, което вероятно ще е следващата индустриална революция. Тази програма напълно се вписва в разработваната  от МРРБ Стратегия за цифрова реформа на българския строителен сектор и Пътната карта за изпълнение на Стратегия за цифрова реформа на българския строителен сектор, а също така и кореспондира с въвеждането на идеята за СИМ за целия жизнен цикъл на строежите. За целите на обучението по тази магистърска програма се създадоха лаборатория за 3D креативност и бързо прототипиране и лаборатория по виртуална и разширена реалност, които са оборудвани с уникална инфраструктура от висок клас.
Втората съвместна магистърска програма е „Екотехнологични системи в индустрията“, която се явява интерсекторна програма в областта на кръговата, зелената и синята икономики. Новостта е, че ще се акцентира на технологични решения, които ще се прилагат за постигане на основните цели в Европейските политики – нисък въглероден отпечатък, висок дял на възобновяема енергия, малки количества генериран отпадък. Заложено е участието на експерти от практиката и предоставянето на нови и актуални теоретични и приложни знания.
Приемът и по двете магистърски програми вече стартира, а обучението по тях ще започне през новата 2022/2023 учебна година.
Вторият проект, който се изпълнява, е „Алианс за адаптиране на български архитекти към немския пазар за архитектурни услуги“, финансиран от програма “Еразъм+” отново с бенефициент ВСУ „Черноризец Храбър“ и с партньори ST Architekten GmbH, Германия и Института за дигитални трансформации, България. Проектът позволи да се реализира една амбициозна идея за представяне на специфични знания и умения как се упражнява професията „архитект“ в страните от Европейския съюз и по-специално Германия. Обученията по проекта преминават при изключително голям интерес, както от практикуващи архитекти, така и от студенти от специалност „Архитектура“.
Третият проект е научно-приложен и се изпълнява с финансовата подкрепа на Националния иновационен фонд - „Разработване на автоматизирана система за комплексен контрол и оценка на ресурса на индустриални радиологични системи“, където ВСУ “Черноризец Храбър” е партньор, а бенефициент в „Мултитест“ ООД, Тук факултетът се включва с научния си потенциал.

Безспорни са международните контакти и прояви на Вашия университет. Създавате академичен продукт, който е конкурентен и международно конвертируем.

Международното сътрудничество с чуждестранни университети е приоритет в програмата за развитие на Архитектурния факултет. Тези партньорства позволяват не само да даваме възможност на нашите преподаватели и студенти да осъществяват мобилности по програма „Еразъм+“, но са изключително ценни за създаването на сравним и конвертируем международен образователен продукт от наша страна. Изключително ползотворно е сътрудничеството с Университета в Жилина, Словакия, който е и асоцииран партньор в проекта по „Модернизация на висшите училища“. Работим интензивно с университети от Китай и Турция. Традиционно поддържаме контакти с университети по строителство и архитектура в Италия, Германия, Испания, Чехия и др. Последните две пандемични години се отразиха неблагоприятно на обмена на преподаватели и студенти, но намирам за добър знак повишаващият се интерес за входящи и изходящи мобилности в Архитектурен факултет. 
Високата акредитационна оценка, ресертифицирането по международния стандарт ISO 9001:2015, знакът на  Европейската комисия „HR Excellence in Research“, са доказателство, че Варненският свободен университет е конкурентен в европейското и световното образователно пространство. Много от вашите възпитаници вече защитават наученото във ВСУ “Черноризец Храбър” в много страни по света…
Нашият университет не само е носител на високи оценки и престижни знаци, а ежедневно академичното ръководство и целия академичен състав работим, за да ги защитаваме. През 30-те години от своята история ВСУ „Черноризец Храбър“ се доказа и утвърди като образователна институция, даваща качествено образование. Дипломите, които нашите възпитаници получават са гаранция за успех в професията. За последните 20 години в  Архитектурния факултет са се дипломирали над 650 архитекти и близо 1500 инженери (строителни инженери и инженери по пожарна безопасност), а 41 са защитили образователна и научна степен „доктор“ в акредитираните докторски програми в областта на архитектурата и строителното инженерство. Сред нашите възпитаници са множество главни архитекти, главни инженери, управители на фирми, експерти в държавни и общински структури в страната. Наши възпитаници работят в чуждестранни проектантски бюра и строителни фирми като достойно представят марката „Варненски свободен университет“.

Сред прекрасната природа над Черно море, вашият университет се родее с европейското разбиране за „кампус”, в който се обучават студенти в 60  бакалавърски и магистърски програми и 25 научни, акредитирани специалности за подготовка на докторанти.

Варненският свободен университет се гордее със своя кампус, който осигурява благодатна среда както за работа, така и за обучение. Със своята съвременна и добре поддържана материална база, библиотечен фонд, достъпност и прекрасен парк университетът е едно много привлекателно място. Той се явява средище не само за учебен и творчески процес, но и за провеждането на професионални и научни форуми. В периода 8-10 септември 2022 г. нашият университет е домакин на ХII Международна научна конференция „Проектиране и строителство на сгради и съоръжения” DCB’2022, която се организира от НТС по строителство в България. Конференцията е в партньорство с Архитектурния факултет, а вестник „Строител“ отново е основен медиен партньор. В подготовка сме и на поредното 11-то издание на международната конференция по архитектура и строителство ArCivE през 2023 година, която се организира от Архитектурния факултет на ВСУ „Черноризец Храбър“.