В период от 3 месеца (от 1.08.2018), тече процес на технологична имплементация на новия сайт. Старата версия е достъпна на адрес: old.vfu.bg
+359 52 355 106

​"Лекции на колела": Студентите по архитектура на ВСУ „Черноризец Храбър“ обогатиха знанията си за българската архитектурна история

11 Октомври 2023



Студентите от четвърти курс на специалност "Архитектура" на Варненския свободен университет участваха в традиционната образователна експедиция, наречена „Лекции на колела“. Теренните обхождания са част от програмата по дисциплината „История на българската архитектура“, които дават възможност за студентите да опознаят архитектурната традиция на страната ни, като посетят на място различни архитектурните паметници.

Четвъртокурсниците имаха възможността да се запознаят с най-използваните  строителни материали, похвати и техники, характерни за българската възрожденска архитектура. Под ръководството на водещия преподавател доц. д-р арх. Жечка Илиева, те наблюдаваха и изучаваха начините на изграждане на "камчийската къща" в селищата Жеравна, Медвен, Ичера и Катунище. По време на посещението си в Котел, студентите се запознаха с възрожденските къщи, посетиха музеи и Пантеонът на възрожденците, в който архитектурата се преплита с другите изкуства в уникален синтез.

Студентите имаха възможност да изследват стари християнски храмове като църквата „Успение Богородично“ - ярък представител на българската възрожденска църковна архитектура в стария квартал Вароша в Търговище. Те се запознаха и с османската архитектура при посещението на почти 300-годишната Томбул джамия в Шумен.

По време на теренните обхождания възпитаниците на Варненския свободен университет имаха задача да скицират различни архитектурни детайли.

„Програмата "Лекции на колела" е не само метод за обучение, но и начин за възпитание на бъдещите архитекти на страната. Тя подпомага студентите да се свържат с историята и културата на България чрез архитектурните ѝ богатства и вдъхновява следващото поколение професионалисти да уважава и продължи традициите в българската архитектура“, сподели доц. Илиева. По мнение на студентите, водещият преподавател  е успял да им предаде своята експертност и страст към българската архитектурна история и ги е вдъхновил да откриват, разбират и ценят богатството на страната в областта на архитектурата.