В период от 3 месеца (от 1.08.2018), тече процес на технологична имплементация на новия сайт. Старата версия е достъпна на адрес: old.vfu.bg
+359 52 355 106

Походът до връх Шипка през погледа на студентите

05 Март 2024


В традиционния поход към връх Шипка, организиран от Студентския съвет при Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“ тази година се включиха български и чуждестранни студенти и преподаватели от България, Япония, Русия, Полша и Украйна. 

Първата дестинация бе град Трявна, където са родени  съратникът на Васил Левски – Ангел Кънчев, поетът Пенчо Славейков и първият български професор по химия Пенчо Райков. Близо десетилетие в Тревненското школо (създадено през 1839 г.) е учителствал Петко Рачев Славейков.

Първият музей, който групата посети, бе Даскаловата къща. Тук през 1963 г. е открит единственият  по рода си Музей на резбарското изкуство, представящ развитието на най-старата възрожденска резбарска школа – Тревненската, като се тръгне от най-ранната овчарска резба, премине се през резбата, украсяваща дървото в архитектурата на къщите и се стигне до дълбоката и пластична резба, с която тревненските първомайстори красят църковни иконостаси и владишки тронове.

Интересна беше историята на създаването на Даскаловата къща. При освещаването и на Гергьовден 1808 г. майсторът Димитър Ошанеца  и калфата Иван Бочуковеца сключват облог и шест месеца работят великолепни тавани-слънца в двете одаи на дома. Сътворили са чудесни тавани –слънца, които и до днес будят възхищение. 

Студентите видяха и възстановената резбарска работилница, проследяваща подготвителния процес на дърворезбата и резбарския инструментариум. С особен интерес разгледаха дърворезбената колекция – скулптурни фигури на български царе, барелефи на български революционери, възрожденци, дело на един от известните тревненски майстори-дърворезбари Генчо Марангозов. 

Славейковата къща, Старото школо, известно и като Славейковото - едно от първите светски училища на територията на България, Часовниковата кула, изградена през 1814 г., както и църквите „Св. Георги” и „Св. Архангел Михаил”  привлякоха студентите и също бяха посетени. 

На 3 март групата на ВСУ "Черноризец Храбър" се отправи към връх Шипка.  Положен бе венец в знак на признание и благодарност към освободителите и българското опълчение, участвали в отбраната на върха. Навсякъде звучеше стихотворението „О, Шипка!“, което организаторите от Казанлък бяха включили във филм за историческите събития преди 146 години и прожектираха на големи екрани при качването на върха. Вееха се знамена, звучеше „Да живей България!“. Студентите бяха поздравени за националния празник от ректора на университета – проф. д-р Петър Христов.

След Шипка студентите се отправиха към Етнографския музей “Етъра“ за да се докоснат до традиционните занаяти и бит на българите. В старинната част на “Етъра“  те видяха не само запазената възрожденска архитектура, но множество работилници, в които и до днес творят майстори–занаятчии, поддържайки живи традиционните български занаяти.

При пристигането във Варна председателят на Студентския съвет Велизар Чандър и Доротея Николаева благодариха на ръководството и на всички за участието, добрата организацията и родолюбивия дух, който ги събра на Шипка.

Традиционният поход към Шипка ще продължи да бъде част от студентските инициативи и занапред.