В период от 3 месеца (от 1.08.2018), тече процес на технологична имплементация на новия сайт. Старата версия е достъпна на адрес: old.vfu.bg
+359 52 355 106

Преподаватели от катедра “Изкуства” на ВСУ "Черноризец Храбър" участваха в национална конференция

10 Декември 2024



Доц. д-р Ивайло Иванов, директор художествено-творческа дейност на Варненския свободен университет и ас. Дилян Галев - представиха доклади, посветени на актуални проблеми, тенденции и перспективи в професионалното образование по изкуствата, базирани на университетския опит и добри практики на националната конференция „Модернизиране на професионалното образование в областта на изкуствата“. Събитието бе организирано от 140-то СУ „Иван Богоров“ в София и е част от проект „Модернизиране на професионалното образование и обучение“, насочен към създаването на нови перспективи за развитието на творческите индустрии в България.

Сред официалните лица и експертите в образованието бяха д-р Емилия Лазарова, заместник-министър на образованието и науката; д-р Ваня Кастрева, началник на РУО София-град; Красимир Вълчев, народен представител от 51-ото Народно събрание и министър на образованието и науката (2017-2021); д.ик.н. Янка Такева, председател на Синдиката на българските учители; Диян Стаматов, председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета в България; Димитър Здравков, съветник на Президента на Република България по образование и наука; проф. д-р Николай Марин, ректор на ЮЗУ "Неофит Рилски"; Ваня Тивидошева, директор на дирекция "Професионално образование и обучение" към Министерството на образованието и науката; Камен Тодоров, съветник по образование и наука в кабинета на евродепутата Кристиян Вигенин; старши експерти към РУО София-град; проф. Николай Цветков, ръководител катедра "Хореография" при ЮЗУ "Неофит Рилски", както и представители на СУ за ХНИ "Константин Преславски" – Варна и ОУ "Елин Пелин" – Бургас.

Конференцията създаде платформа за обмен на идеи и опит между представители на академичната общност, училищата, образователните институции и работодателите. Участниците дискутираха ключови въпроси, свързани с процесите на модернизиране на професионалното образование в сферата на изкуствата. През 2025 г. предстои публикуването на сборник с научни доклади и статии от конференцията, който ще обобщи основните предложения и иновации.