В период от 3 месеца (от 1.08.2018), тече процес на технологична имплементация на новия сайт. Старата версия е достъпна на адрес: old.vfu.bg
+359 52 355 106

При голям интерес бе открита астрофотографската изложба „Из тайните на космоса“

27 Септември 2023



Астрофотографска изложба „Из тайните на космоса“ представи Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ в Арт салона на Радио Варна. Експозицията може да бъде разгледана до 13 октомври, всеки делничен ден от 14 до 18 часа. Фотографиите са дело на Тихомир Тодоров и Никола Антонов – астрофотографи, заснели и изучаващи гигантски мъглявини, далечни галактики и звездни купове, скрити за човешкия поглед, но допринасящи за разбиране за процесите във Вселената. Специални гости на откриването бяха ректорът на ВСУ "Черноризец Храбър" проф. д-р Петър Христов, Елена Кенарова - началник-отдел „Образование“ в Община Варна, Свежина Димитрова - директор на НАОП "Николай Коперник" във Варна, Наталия Чешмеджиева - директор на Радио Варна, много студенти, ученици и почитатели на космическите истории.

"Тънка е границата между любители-астрофотографи и професионалното заснемане на космически обекти. Новите данни, събрани с астрофотографии, са променили генерално представи за Вселената в последните десетилетия. Това отбеляза астрофотографът Никола Антонов в интервюто си за Радио Варна. По време на откриването на изложбата, той сподели с посетителите подробности относно процеса на заснемане на обекти от “дълбокото небе” и представи конкретните фотографии.

Събитието се реализира със съдействието на Община Варна и с подкрепата на новосъздадения Институт за физико-математически изследвания към ВСУ "Черноризец Храбър".

Представените от Тихомир Тодоров и Никола Антонов фотографии поставят акцент върху тайните на „дълбокото небе“. Дълбоко небе в астрофотографията се наричат обектите, които се намират извън слънчевата система. Те са на разстояние от хиляди до милиони и дори милиарди светлинни години разстояние от нас. Едни от най-впечатляващите структури на дълбокото небе са мъглявините. Това са гигантски газово-прахови комплекси, облаци с размери от десетки до стотици светлинни години в диаметър, съдържащи основно водород, хелий, кислород, сяра и други по-тежки елементи. Тези облаци се превръщат много често в родилни отделения на нови звезди и планетни системи, подобни на нашата Слънчева система. Нашата звезда, Слънцето, също е родена от такъв гигантски облак. Различните газове в космоса светят с различна светлина, когато попаднат в телескопите и чувствителните фотосензори на астрофотографските камери. Другите интересни обекти на дълбокото небе са галактиките, далечните мегаструктури, градове от милиарди звезди, космически газ и прах, които винаги са ни впечатлявали с неповторимите си форми – спираловидни, лещовидни, елиптични и неправилни, често увлечени в гравитационен танц с други свои спътници в необятната вселена, в сърцата на които обикновено туптят свръхмасивни черни дупки. Този далечен свят става достъпен чрез астрофотографската изложба „Из тайните на космоса“.

Тихомир Тодоров е роден през 1968 г. в Ботевград. Работи като компютърен специалист. Занимава се с фотография, а от 2015 и с астрофотография.
Никола Антонов е роден през 1976 г. в София. Астрономията му е страст и хоби от детска възраст. Работи като ИТ мениджър в българска компания, а в свободното си време преподава музика и се занимава с астрономия и астрофотография. Членува в Американската асоциация на наблюдателите на променливи звезди и Института по съвременни физически изследвания.