Студентите от първи курс на специалност „Право“ във Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“, представиха проекти, разработени в рамките на аудиторната заетост по дисциплината „Защита на правата на човека“, водена от проф. д-р Добринка Чанкова.
Студентите представиха 11 презентации, чрез които упражниха юридически термини, умения по риторика и публична комуникация. Подготовката за представянето продължи около месец, като избора на теми и резултатите впечатлиха преподавателите с високото ниво на ангажираност и академично съдържание.
„Работите са изключително добри“, сподели проф. Чанкова, преподавател по дисциплината и утвърден специалист в областта на международното право и правата на човека.
Сред избраните от студентите теми бяха: „Защита на правата на етническите и религиозните малцинства“, „Омбудсмана и правата на човека“, „Правата на човека и международното хуманитарно право“, „Правата на децата и защита от насилие“, „Правата на протестиращите в Турция и знакови решения на Европейския съд по правата на човека“, „Палестина и нарушението на основните човешки права и свободи“, „Здравето като основно човешко право“
Събитието е поредно доказателство за активния академичен живот и стремежа към ранно изграждане на професионални компетентности у бъдещите юристи във Варненския свободен университет. Обучението в специалност „Право“ във ВСУ „Черноризец Храбър“ съчетава силна теоретична подготовка с практически ориентирани дисциплини, които развиват умения за казусно мислене, аргументация и правна етика. Студентите се включват в симулации на съдебни процеси, научно-изследователски проекти и инициативи, свързани със защита на човешките права, които допринасят за тяхното професионално развитие и успешна реализация в правната практика.
Проф. д-р Добринка Чанкова е утвърден преподавател и изследовател в областта на наказателния процес, възстановителното правосъдие и медиацията. Тя е сред първите в България, които включват страната в европейски анализи по възстановително правосъдие. Известна е с активната си роля в създаването и прилагането на Закона за медиацията и с участието си в редица експертни и законодателни органи. Автор е на над 100 научни труда и е ръководила множество национални и международни проекти, свързани с алтернативното разрешаване на спорове и защитата на човешките права.