В период от 3 месеца (от 1.08.2018), тече процес на технологична имплементация на новия сайт. Старата версия е достъпна на адрес: old.vfu.bg
+359 52 355 106

Специалност "Хореография" с колективна Награда "Варна" в навечерието на своята 30-годишнина

23 Април 2025


Общинският съвет на Варна одобри номинацията на специалност „Хореография“ на Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“ за удостояване с колективната Награда „Варна“ в областта на хуманитарните науки за 2025 година. Номинацията е за цялостен принос и значими постижения в учебната, научноизследователската и художественотворческата дейност. Отличието е за научния колектив в състав проф. д-р Мария Кърджиева, проф. д-р Катя Кайрякова и доц. д-р Ивайло Иванов, които със своята академична и артистична отдаденост утвърждават специалността, университета и Варна като водещ център в областта на хореографията в България.

Вече 30 години специалност „Хореография“ е перла в университетската корона. В нея са изградени над 400 професионалисти в танцовото изкуство, които намириха реализация във водещи ансамбли, културни институции и образователни структури в страната и чужбина. Обучението съчетава теоретична подготовка и сценична практика, като студентите участват в редица събития от културния живот на Варна. Специалността поддържа собствен ексклузивен академичен състав от възпитаници на специалността -  асистенти, доценти и професори. Особено място в развитието на специалността заема Академичният танцов театър, който е своеобразна лаборатория за студентското творчество и експеримент в областта на хореографията. 

Специалност "Хореография" развива образованието чрез култура и изкуство, като същевременно съхранява българския фолклор. Участието на студентите в редица събития и проекти формира активна общност от ученици, студенти, докторанти, преподаватели и творци, обединени от приемствеността и стремежа към развитие.

Сред инициативите, които се открояват в художественотворческата продукция на колектива, са традиционните концерти, посветени на 3 март, които пълнят зала 1 на Фестивалния и конгресен център в Морската столица, а така също и съвместни проекти с Националния фолклорен ансамбъл „Филип Кутев“, Капанския ансамбъл – Разград, с професионалния фолклорен ансамбъл "Странджа", ансамбъл "Шумен" и др. Работата със студентите преминава отвъд учебната програма и формира активна общност от млади творци, преподаватели, изследователи и алумни, в които се съхранява и развива българският фолклор.

Номинацията на Варненския свободен университет бе подкрепена от редица утвърдени личности и институции, които подчертават професионализма и значимото въздействие на дейността на колектива. Д-р Христо Димитров, председател на УС на Асоциацията на хореографите в България, изразява своята убеденост и професионално уважение към преподавателите и посочва тяхната научна отдаденост и артистична култура. Георги Андреев, директор на Националния фолклорен ансамбъл „Филип Кутев“, акцентира върху тяхната роля в подготовката на хореографи, реализиращи се в елитни ансамбли и културни центрове. Марио Егов, главен художествен ръководител на ПФА „Странджа“, подчертава приносът на специалността за развитието на сценичното фолклорно изкуство в страната и подчертава творческата продукция на екипа. Вера Стойкова, директор на Държавен куклен театър – Варна, споделя за успешните съвместни проекти, в които преподаватели и студенти демонстрират професионализъм, въображение и сценична чувствителност. Емил Груев, директор на СУ за ХНИ „Константин Преславски“ – Варна, подчертава историческата роля на специалността в образованието по танц в България и нейния принос към музикално-танцовото изкуство.

Всички отзиви са обединени около разбирането, че дейността на специалност „Хореография“ е ключова за културната и образователната среда на град Варна и страната.

Честито на нашите колеги и успех!