Previous version of our website: old.vfu.bg/ru
+359 52 355 106

ИНТЕРВЬЮ ПРОФ. АЛЕКСАНДРА СЛАЕВА НА РАДИО ВАРНА: ВЫДАЧА ДОРОГИХ РАЗРЕШЕНИЙ НА СТРОИТЕЛЬСТВО МОЖЕТ РЕГУЛИРОВАТЬ ЧРЕЗМЕРНУЮ ЗАСТРОЙКУ

20 Май 2021
Существует группа монетарных инструментов, которые, к сожалению, урбанисты у нас и в большинстве государств в мире не используют. Если установить действительно высокие, адекватные таксы за получение разрешения на строительство зон, где природа очень бедная, предпринимателю вряд ли вздумается строить в этих зонах. У нас такса за получение разрешения на строительство очень низкая.  Это прокомментировал в интервью с Мариэллой Димитровой для Радио Варна архитектор проф. Александр Слаев по поводу его номинации на награду Варна.  

Он получил номинацию на индивидуальную награду в разделе „Технические науки” в сфере науки и высшего образования в этом году. Проф. Александр Слаев – специалист по региональному развитию (УНМХ, София).Он прошел специализацию по „Жилищной политике и финансам” В Международном институте управления городами и заселением жильцов в квартиры при Университете Эразм в Роттердаме. Его номинация предложена ВСУ им. Черноризца Храбра, где арх. Слаев преподает, за „достижения в научно-исследовательской деятельности в области архитектуры, территориального планирования и градостроительства”, как и за его монографию „Планирование антропогенной среды и природных ресурсов: теория комплексных прав на собственность”.  Арх. Слаев отметил еще:

Истината е, че планирането също е довело до сериозни провали в градското развитие и дори при социализма, когато всички инструменти за регулиране на това развитие са били в ръцете на държавата. А за Варна, през периода на социализма насочва развитието на града в западна посока, в панелни жилища. Това определено го смятам за един съществен проблем. Докато жителите на Варна винаги са искали да живеят в централните градски части и по-близо до морето.

Проф. Слаев как би могъл да бъде овладян този процес на все по-плътно застрояване в големите ни градове?

По принцип не би трябвало да има сериозен разнобой между планирането и пазара. И планирането и пазара би трябвало да отговарят на предпочитанието на жителите.

Но, ако има голямо пазарно търсене, а вече градската среда не позволява като обеми такова строителство? Има ли предозиране на плътността и височината на застрояване?

Трябва да отчетем, че фактически не са предприемачите виновни за това презастрояване. В никакъв случай не искам да взимам страна, но истината е, че те са длъжни да строят там, където има пазарно търсене. В противен случай те ще загубят от конкуренцията и ще отпаднат от нея.

Ако, да кажем Закона за устройство на територията допуска определени възможности в строителството, то има ли други закони или наредби, с които един главен архитект може да балансира между този инвестиционен и обществения интерес?

Има една група от инструменти, с които, за съжаление, урбанистите унас и в повечето държави по света просто не си служат. Това са монетарни инструменти. Много по-мощният вариант е, ако примерно се сложат едни наистина високи, адекватни такси. Защото в повечето случаи там, където природата е вече оскъдна, ако се сложи правилната такса, това означава, че на предприемача и през ум няма да му мине да строи в тази зона.

Такса за какво?

За строителство в тази зона, например таксата за строително разрешение, които в България са изключително ниски. У нас урбанистичното развитие се финансира много повече от данъците за придобиване на собственост, които събират общините. По-добре би било те да са по-малки, а основната тежест да отиде в таксите за строителни разрешения, които са много по-силен инструмент в ръцете на местните власти, за да регулират местното развитие. 


Номинациите за Награда „Варна” в сферата на науката и висшето образование и в системата на предучилищното и училищното образование вече са утвърдени от Комисията “Наука и образование” и се очаква разглеждането им и от целия Общински съвет на зседанието му този четвъртък, 20-ти май. Деветимата съветници в състава на комисията единодушно утвърдиха предложенията за индивидуални и лични награди на Експертните съвети, които отсяха имената на номинираните сред всички внесени т.г. предложения.